Z ATELIÉRU

Materiály, s ktorými sa stretnete v ateliéri Twigi

 

V našom ateliéri prevládajú výrobky z prírodných materiálov a starostlivo vybraných zmesí umelých vlákien, ktoré sa svojimi vlastnosťami približujú tým prírodným. Tu Vám v skratke opíšeme ich pôvod, vlastnosti. V Twigi sa najčastejšie stretnete s materiálom :

 

BAVLNA – prírodné vlákno z bavlníku. Dobre saje pot, je priedušná, pevná a vo väčšine sa dá bez problémov prať v práčke.

 

ĽAN – spriadateľné rastlinné vlákno, pestuje sa ako jednoročná rastlina. Má veľkú pevnosť, lesk, chladí a dobre sa perie. Nežiadúcou vlastnosťou je vysoká krčivosť. Používa sa prevažne na letné odevy.

 

VISKÓZA – vyrába sa z regenerovanej celulózy. Je ľahká, splývavá, má dobrú pevnosť, avšak ktorá sa vlhkosťou znižuje až o polovicu. Jednou z nežiadúcich vlastností je krčivosť. Viskózová striž sa najčastejšie mieša s bavlnou, vlnou a polyesterovým vláknom.

 

HODVÁB – je vyrobený z vlákien zámotkov priadky morušovej. Je jemný, lesklý a príjemne chladivý na dotyk.

 

VLNA – je z oviec. Je mäkká, príjemná na nosenie, pružná. Prevažne sa používa na pletený tovar.

 

MOHÉR – jemná vlna s dlhým vlasom, ktorá sa získava z rúna angorských kôz. Je príjemný, ľahký a veľmi teplý. Vyrábajú sa z neho prevažne svetre, šály, čiapky.

 

ŽORŽET – vyrába sa väčšinou z hodvábu, viskózy alebo polyesteru. Je mäkko splývavý, takmer priesvitný. Obľúbený hlavne pri výrobe šiat a blúzok.

 

POLYAKRYL/AKRYL – syntetické vlákno,s textúrou ako vlna, ľahko nezfilcovatie, nezráža sa a ľahko sa perie. Je citlivý na vysoké teploty, ale s pravidla sa dobre žehlí. Jeho využitie je pri pletených a plyšových výrobkoch.

 

POLYAMID – syntetické vlákno. Je ľahký, odolný voči roztrhnutiu a opotrebovaniu. Takmer sa nekrčí, ľahko sa udržuje, takmer neprijíma vodu.

 

POLYESTER – syntetické vlákno. Má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ak je vlákno hladké príjemne chladí. Je pružný, takmer sa nekrčí, výborne sa udržuje. Vyrábajú sa z neho svetre ale aj chladivé letné oblečenie.

 

ELASTAN – syntetické elastické vlákno. Používa sa preto, aby strih oblečenie lepšie „držal“ tvar a dobre sa nosil. Vlákno je extrémne pružné, výborne sa ošetruje a drží tvar. Pravidlom je, že čím väčší obsah elastanu, tým lepšie sa model prispôsobí telu.

 

LYCRA – elastomérové vlákno zo segmentovaného polyuretánu. Má veľkú ťažnosť a ohybnosť. Prepožičiava oblečeniu trvalú pružnosť a zaručuje, že skvele sedí. Uplatňuje sa pri výrobe pletenín na vrchné odevy.Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM